Nedir?

Yerinde duramıyor, icat çıkarıyorsun… Sakın durma! Aklına gelen fikirler için fonbulucu.com sana yepyeni bir yarışma fırsatı sunuyor! Sadece bi' fikir ekle herkes oylasın, en çok beğenilenler arasında ilk üçe girmeyi başar ve bi' dünya ödül kazan.

Nasıl katılırım?

O kadar kolay ki inanamazsın. Sadece, aşağıdaki Fikir Ekle butonunu tıkla, fikrini bi cümle ile yaz! Sosyal medyada paylaş! Tanıdığın tanımadığın herkesi fikrini beğenmeye çağır ve kitleler fikrini beğensin. Sen de bi' dünya ödülleri kap!  

Ödüller

BİRİNCİYE
6.000 TL
+
 • Webtures’dan ‘Uzmanından SEO Kitabı’ (Kaan Gülten),
  SEO ve Dijital Pazarlama Desteği
 • Girişimci Kafası’ndan Tanıtım Desteği, Sosyal Medya Desteği ve Röportaj
 • Fikrini projeye dönüştürme şansı
 • Platformumuzda proje yayınlama ve fonlanma şansı
 • Teknopark Ankara’dan Mentorluk
 • Startupnedir.com’da röportaj ve tanıtım yazısı
 • Ücretsiz Danışmanlık
İKİNCİYE
3.000 TL
+
 • Webtures’dan
  ‘Uzmanından SEO Kitabı’
  (Kaan Gülten), SEO Desteği
 • Girişimci Kafası’ndan Tanıtım ve Sosyal Medya Desteği
 • Fikrini projeye dönüştürme şansı
 • Platformumuzda proje yayınlama ve fonlanma şansı
 • Teknopark Ankara’dan Mentorluk
 • Startupnedir.com’da
  tanıtım yazısı
 • Ücretsiz Danışmanlık
ÜÇÜNCÜYE
1.000 TL
+
 • Webtures’dan
  ‘Uzmanından SEO Kitabı’
  (Kaan Gülten)
 • Girişimci Kafası’ndan
  Tanıtım Desteği
 • Fikrini projeye dönüştürme şansı
 • Platformumuzda proje yayınlama ve fonlanma şansı
 • Teknopark Ankara’dan Mentorluk
 • Startupnedir.com’da
  tanıtım yazısı
 • Ücretsiz Danışmanlık
EDİTÖRÜN SEÇİMİ
500 TL
+
 • Webtures’dan ‘Uzmanından SEO Kitabı’ (Kaan Gülten)
 • Fikrini projeye dönüştürme şansı
 • Platformumuzda proje yayınlama ve fonlanma şansı
 • Ücretsiz Danışmanlık

Kazanan Fikirler

Yarışma Destekçileri

Kurallar ve Sıkça Sorulan Sorular

Fikir Nedir?

Fikir kelimesinin sözlük anlamı akıl yürütmektir. Dolayısıyla var olan birşeyleri yeniden farklı bir şekilde birleştirerek bir fayda ortaya konuluyor ise akıl yürütülmüş yani bir icat çıkarılmıştır. Daha önceden olmayan, kimsenin akıl etmediği yeni bir şeyler ortaya çıkarmak yeni bir buluş (icat) yapmaktır. Bu fikir veya icat illaki teknoloji alanında veya endüstriyel bir alanda olması gerekmez. Sosyal bir konuda da pek ala olabilir.

Ödülümü ne zaman ve nasıl alacağım?

Her ayın para ödülü dışındaki ödülleri bir sonraki ay içerisinde sahiplerine ulaştırılır. Para ödülleri dereceye girenlerin fikirlerini platformumuzda projeye dönüştürüp yayınlaması koşulu yerine getirildiğinde destek olarak proje hesabına aktarılır. Fonlamaya sunulacak proje, yarışmada hak kazandığı ödül tutarının en az 4 katı fon talebi ile fonlanmaya sunulmalıdır. Projenin belirtilen süre içerisinde belirtilen fonu toplaması durumunda toplanan fon ve fonbulucu.com desteği kişinin IBAN numarası bulunan banka hesabına veya bankada hesabı olmayanların adına havale edilir. Proje talep edilen fonu belirtilen süre içerisinde toplayamaz ise destekler destekçilere iade edilir. Dereceye girenlerin isim, soyad ve e-posta/telefon numaralarının kişiye ait olması ve fake olmaması bir zorunluluktur. Sahte bir hesapla dereceye girenler diskalifiye edilir.

Bu ayın Teması 'Projeye Dönüşebilir Her Fikir'

Her ay için ' 'Projeye Dönüşebilir Her Fikir' yarışacaktır. Fikirlerinizi girerken sadece geliştirilebilecek ve projelere dönüşecek fikirler olması gerekmektedir.

Seçim Kurulumuz

Oğuz Oğuz
Prof. Dr. Güven Prof. Dr. Güven
Serhat Serhat
Belgin Belgin
Dilek Dilek
Av. Dr. Ahmet T. Av. Dr. Ahmet T.
Oğuzhan Oğuzhan
Deniz Deniz
Güven Güven
Hakan Hakan

Seçim Kriterleri

Seçim kurulu ;
* Toplumun aradığı,
* Hayata geçirilebilecek,
* Gerçekleştiği zaman topluma, ülkemize ve dünyaya fayda sağlayabilecek,
* Fikir sahibi tarafından veya kuracağı bir ekip tarafından gerçekleştirilebilecek,  
* Projeye dönüşebilir fikirleri daha çok tercih etmektedir.
* Ayrıca sosyal medya hesaplarınızın profilinize girilmesi zorunludur. (Bot kontrolü için kullanılacaktır)

Elinizde olmayan bir güç ile değiştirmek istediğiniz konular öneri veya tavsiye niteliği taşır. Bu yüzden projeye dönüşebilecek fikirler daha fazla destek almaktadır.

Fikrimin konusu ne olmalı?

Öncelikle fikriniz her konuda olabilir. Ancak asıl toplumun aradığı hayata geçirilebilecek, gerçekleştiği zaman topluma, ülkemize ve dünyaya kısacası insanlığa fayda sağlayabilecek fikirler olmalı. Elinizde olmayan bir güç ile değiştirmek istediğiniz konular öneri veya tavsiye niteliği taşır. Bu yüzden projeye dönüşebilecek fikirler daha fazla destek almaktadır.

Kimler Katılabilir?

Bi' fikri olan herkes katılabilir. Ancak fake bir hesap açmışsanız ve isim, telefon veya e-posta adresinizin her üçü de size ait değil ise fikriniz dereceye girse dahi diskalifiye edilirsiniz. Bu durum her yarışma sonrası kontrol edilecektir.

Dereceye girenler nasıl belirleniyor?

Yayınlanan fikirler her ayın birinci ve son günü arasında aldıkları beğeniye göre sıralanıyor. 

Süre sonunda Beğeni sıralamasına göre ilk 20 içerisinden Seçim Kurulu fikirleri değerlendirip karar veriyor. Dereceye girenler daha sonra yarışma sayfasında yayınlanıyor.


ÖNEMLİ: Tüm fikirlere gelen beğeniler BOT kontrolüne tabi tutuluyor. Yani beğenen kişilerin IP'leri ve beğeni yapılan cihaz özellikleri sistemimizde loglandığından uzmanlarımızca incelenip haksız bir durumun olup olmadığına bakılıyor. Haksız bir şekilde beğeni kazanan var ise diskalifiye ediliyor.

Fikrimi girdim ancak bulamıyorum!

Yarışmaya fikrinizi girerek katıldıktan sonra size fikrinizin bize ulaştığına dair bir e-posta gönderilir. Girdiğiniz metin editörlerimize düşer. ahlaki, siyasi, dini, bir grubu rencide edebilecek ve de öneri/tavsiye niteliği taşıyan vs. fikirler reddedilir ve yayınlanmaz. Bu durum size yine bir e-posta ile bildirilir. Fikriniz reddedilmiş ise yeni bir hak verildiği için yeniden fikir girişi yapabilirsiniz. Fikrinizin kabul edildiğini bildiren bir e-posta almanıza rağmen hala göremiyorsanız hemen info@fonbulucu.com adresine bir e-posta gönderiniz.

ÖNEMLİ: Girilen fikirler 09:00-22:00 saatleri arasında genelde 30 dakika içerisinde onaylanır veya reddedilir.

Neden Diskalifiye edildim?

Sistemimiz sürekli BOT kontrolü yapmakta olup, kötü niyetli ve haksız uygulama yapanlar tespit edilerek fikirleri silinmektedir. İkinci tekrarda üyeliği silinmekte ve blackliste alınmaktadır.

Fikirlerimi nasıl ileteceğim?

Bunu çooook kolaylaştırdık. Fikir Ekle butonunu tıkla o ayki yarışma için fikrini gir ve ‘Yarışmaya Katıl’ butonunu tıkla. Bu kadar. Unutmadan üye değilsen üye olduktan ve giriş yaptıktan sonra fikrini ilgili alana girerek yarışmaya katılabilirsin.

Neden fikrimi yarıştırmalıyım?

Ah! Ah! Hayallere ulaşmanın ne denli zor olduğunu biliriz biz. Fikirlerin senin için, bizim için, insanlık için ve dünya için çok değerlidir. Fikirlerin hayat bulması için önce paylaşmalısın. Bu paylaşım başka fikirlerin doğmasına da ön ayak olacaktır. Ayrıca fikrinin beğenilmesi senin doğru yolda olduğunu da gösterir. Yarışmamızda birbirinden değerli ödüller kazanabilir ve fikrini hayata geçirme şansı bulabilirsin. Ayrıca Teknopark Ankara’da Nar Kuluçka merkezi sana ücretsiz çalışma alanı verir. Ücretsiz mentorluk ve gerekli diğer danışmanlıkları da alabilirsin.

Birden çok fikir yarıştırabilir miyim?

Yook. Olmaz. Tamam senin yüz tane muhteşem fikrin olabilir. Ama diğer arkadaşlarına da şans tanımak adına her ay için sadece bir fikrini yarıştırabilirsin. Dolayısı ile en iyi fikrini seç şimdiden.

Bir ekip ile katılabilir miyim?

Elbette. Hatta bunu, yani bir ekibin olmasını daha çok isteriz. İstersen yüz kişi ile bir fikir geliştirmiş ol sorun yok. Ancak tüm ekip arkadaşlarının platforma üye olması gerekli. Üyelik sistemimiz bireysel üyelik şeklindedir. Bireysel üyelik gerçekleştirerek ekip adına fikir paylaşımı yapabilirsin.

Fikrimi en geç hangi tarihte girmeliyim?

Fikir girişleri ve oylama ayın sonuna kadar devam eder. Her ayın 1. Günü yeni yarışma süreci başlar. Dolayısı ile yarışma süreci tamamlanana kadar fikrini girebilirsin. Fikrin yayınlanır yayınlanmaz sosyal medya hesaplarında paylaşırsan beğeni almak için o kadar çok şansın olur.

Yazdıklarımı değiştirebilir miyim?

Fikrini yazdıktan sonra beğeniye sunulduğundan bir değişiklik yapmak diğer fikirlere haksızlık olur. Bu yüzden çok düşünmeli, yaratıcılığını kullanarak en iyi cümleyi kurmalı ve emin olduktan sonra Yarışmaya Katıl butonunu tıklamalısın. Eğer yazım hatası yapmışsan endişelenme sorun olmaz editörlerimiz düzeltir.

Fikrimi iptal edebilir miyim?

Eğer fikrin herhangi bir beğeni almamış ise dilediğin zaman iptal edebilirsin. Bunun için info@fonbulucu.com e-posta adresine talebini bildiren bir e-posta göndermen yeterli olur. Beğeni almış ise yarışma sonuna kadar iptal edilemez ve görüntülenir.

Bir kişi kaç fikri beğenebilir?

Bir kişi(üye) bir fikre sadece bir kez beğeni bildirebilir. Ancak dilersen diğer fikirlere de beğeni bildirebilirsin. 

Beğeni sayımı nasıl artırabilirim?

Bunun en kolay yolu fikirlerinin yanında bulunan sosyal medya linklerini kullanarak tüm mecralarda kendi hesabınla paylaşmaktır. İnsanları fikrini okumaya ve beğenmeye bu şekilde davet edersin.

Beğenmek için üye olmak gerekir mi?

Beğeni bildirmek için Üye olmak gerekir. Platformumuza bir kaç bilgi girerek hemen Üye olabilirsin. Ayrıca üyelik avantajlarından da bu sayede yararlanma imkanın olur. Ayrıca beğendiğin fikri sosyal medyada paylaşarak dereceye girmesine destek olabilirsin. Bunun için fikrin yanındaki sosyal medya butonlarını kullanman yeterli olur.

Fikirlerim çalınır mı?

Korkma! Paylaşmak fikrine değer bulmak için çok önemlidir. Fikrini bir cümle ile paylaşıp detaylarını belirtmeyeceğinden dolayı endişelenmemelisin.