Bir site düşünün dünya çapında bütün fikir proje tasarım eser sahiplerini mucit ve patronları bir araya getiren fikir sahibi ve yatırımcıların kolay buluştuğu bir paylaşım sitesi
 • 100.000 FONLAMA İÇİN
 • 57
  1
  1
 • Destek zamanına kadar proje hakkındaki gelişmeleri takip edebilirsin
 • Fikir Aşamasında
 • TAKİP ET

BASKET OF IDEA neler yapmak ister, kimlere ulaşmak ister, vizyonumuz ve misyonumuz hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bunu yapmadan önce sizlerden siteme benzer örnekte olan fonbulucu.com ve startupmarket.co sitelerini göz önünde bulundurmanızı isteyeceğim. İki sitede de her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, deyim yerindeyse formatları gereği kusursuzlar. Ancak kullanıcılar site formatı gereği sürekli yönlendiriliyorlar. Logolar, facebook, instagram, youtube, web sitesi gibi çok fazla detay isteniyor. Haklılar çünkü yatırımcılar ciddi fikirlere yatırım yapmak isterler. Ama aynı ciddiyeti tüm fikir sahiplerinden beklemek bana göre imkânsızdır. Çünkü bu durum fikirlerin özüne, doğasına aykırı. Fikirler özgür düşüncelerin ürünüdür, bu nedenle de özgürdürler. Kalıplaştırılmamalı, sınırlandırılmamalı, yönlendirilmemelidir. Hele ki hiçbir organ tarafından dil, din, ırk, mezhep, terör vb. nedenler dışında reddedilmemeli veya onaylanmamalıdır.

Herkes istediği fikri paylaşabilmelidir. Herkesin çöp olarak nitelendirdiği bir fikir bile. Çünkü her ne kadar çöp bir fikir bile olsa fikir sahibi için bu güzel bir fikirdir. Hepimiz somut anlamda bir Dünya’da yaşıyoruz ancak herkesin farklı ve kendine ait bir dünyası olduğunu unutmamamız gerek. Hiç kimse aynı şartlarda yaşamıyor. Tam tersini düşünelim. Muhteşem bir fikre sahip 70 yaşında ya da 10 yaşında bir insan olsun bu kişi. Biri bilgisayarla geç tanışmış, diğeri ise daha yeni tanışmış. Bu iki insandan da kapsamlı olarak profil oluşturarak fikir paylaşımında bulunmalarını beklemek, fikirlerine hiçbir zaman ulaşamayacağımız anlamına gelir.

Farklı bir konu ise fikirlerin fonlanması kısmı bazı projeler için yetersiz kalacak yapıda olmasıdır. Bir makine ya da robot üretmiş bir mucit için fonlama yoluyla fabrika kurup seri üretime geçemeyeceği düşünüldüğünde fikir sahibini istenilen hedefe ulaştıramayacaktır.

Burada yapmak istediğim iki sitenin ya da aynı formattaki sitelerin eksiklerine değinmek değil. Böyle bir niyetim yok. Zaten haddime de değil. Yapmak istediğim şey BASKET OF IDEA ile sınırlardan kurtulmak.

BASKET OF IDEA tüm bu saydıklarım nedeniyle farklı bir formatta olacaktır. BASKET OF IDEA dünya çapında bütün fikirlere, projelere, tasarımlara, eserlere, mucitlere ve patronlara kapısını açan bir fikir kütüphanesi olacaktır.

BASKET OF IDEA da fikir sahipleri bir beklentileri olmadan sadece fikirlerini paylaşmak istedikleri için de yayınlayabilecekler. Fikir, proje, tasarım ve eser sahipleri ya da bir şey icat etmiş mucitler projelerini paylaşabilecekler, bunların beğenilmesi için her platformda yayınlayabilecekler. İster projelerini hayata geçirecek yatırımcılardan teklif alacaklar, ister fonlama yoluyla projelerine fon kaynağı bulacaklar, ister projelerine ortak bulacaklar, ister sponsor bulacaklar, isterlerse projelerini, tasarımlarını, eserlerini, icatlarını kendilerinin olduğunu kanıtlamak kaydıyla açık arttırmayla ya da fiyat belirleyerek satışa çıkarabilecekler. BASKET OF IDEA fikir sahiplerine neyi nasıl yapacaklarını söyleyen/yönlendiren değil, nasıl yapmak istediklerine kendilerinin karar verebilmesi için farklı alternatifler sunan özgür bir paylaşım platformu olacaktır.

Mesela bir mucit geliştirdiği bir makineyi kaç yatırımcıya ulaştırabilir böyle bir platform olmadan? Bir bestekâr kaç sanatçıya eserini ulaştırabilir? Bir yazar yazdığı romanı kaç yayınevine sunabilir? Ve ya bir patron bu kadar projeyi bir arada nereden bulabilir? Bu kapsamda firmalar ar-ge harcamalarını azaltacak bir proje bankasına da sahip olmuş olacaklar. Örnekler daha da fazlalaştırılabilir. Bir heykeltıraş, bir ayakkabı tasarımcısı, herhangi bir fikir sahibi gibi...

Kısacası BASKET OF IDEA fikirlerin hiçbir zaman saklı kalmasına izin vermeyecek ve fikirlerin herkese ulaşmasını zahmetsizce sağlayacaktır. Proje detayları için talep edilmesi halinde tüm destekçilerimize bilgi verilecektir. . Destekleriniz projemin hayata geçirilerek sadece benim için değil tüm fikir sahiplerinin istediği imkânlara ulaşması için önemlidir. Desteklerinizi bekliyoruz.

İşbu proje 5070 Sayılı Kanuna göre 1397290210466 seri numaralı www.sahiplen.com aracılığı ile zaman damgası sertifikası ile yasal olarak koruma altındadır. Yazılı iznim olmadan kullanılması yasak olup, tüm hakları saklıdır.

Fotoğraf Galerisi

Video GaleriTAKIM


Himmet Şahin


YORUM(1)

Himmet Şahin
Himmet Şahin 21 Mart 2020

Yapım aşamasında olan ve fikir proje tasarım eser sahiplerinin ve mucitlerin yatırımcı bulma sorununa büyük ölçüde çözüm olabilecek projeme desteklerinizi bekliyorum.

YORUM YAP

GÖNDER
 • 100.000 FONLAMA İÇİN
 • 57
  1
  1
 • Destek zamanına kadar proje hakkındaki gelişmeleri takip edebilirsin
 • Fikir Aşamasında
 • TAKİP ET
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin

85
gün kaldı
ZEYTİN AĞACINA SPONSOR OLDUM Destek Ol

ZEYTİN AĞACINA SPONSOR OLDUM

Herkesin bir zeytin ağacı olmalı

DESTEK 190 HEDEF 5.000
84
gün kaldı
Kanser Tedavisi Destek Ol

Kanser Tedavisi

55 yaşında tükürük bezi kanseri babamın tedavisi için desteğe ihtiyacımız var

DESTEK 400 HEDEF 100.000

Başlamaya hazır mısın?

Birkaç küçük adımla fikrini hayata geçirebilirsin